گذشته

یه فیلم خوب و خوش ساخت، فیلمی که چند وقتی بود نظیرش رو تو سینمای ایران ندیده بودم. حتی به جرأت می تونم بگم این یکی بیشتر شایستگی اسکار رو داشت ولی حیف که به خاطر خیلی از ممیزی ها فیلم در فرانسه ساخته شده بود و اکثر محاوره های فیلم رو مجبور بودی به صورت زیر نویس دنبال کنی.

"جدایی نادر از سیمین" آقای فرهادی رو اصلا نپسندیدم چون اصلا دلیل جدایی رو لمس نکردم نفهمیدن این جدایی درست به اندازه نفهمیدن عشق دو زوج تایتانیک بود یعنی همونقدر که اون عشق رو تو فیلم درک نکردم دلیل جدایی نادر از سیمین هم اصلا برام قابل درک نبود.

ولی "گذشته" به نظرم فیلم بسیار عالیه، فیلمی که از چند وجه به داستان وارد می شه و روی یک موضوع خاص متمرکز نمی شه. فیلم نه قصد ارشاد داره، نه قصد ممیزی کردن آدما رو داره و نه قضاوت . واین یکی از ویژگی های بسیار مثبت فیلم های آقای فرهادیه، اینکه فقط داستان در فیلم جریان داره و آدما بابت تصمیم ها، رفتارها و عملکردشون قضاوت یا دسته بندی نمی شند.

نکته خیلی مثبت دیگه تو فیلم محوریت هنر پیشه های کودک و نوجوان فیلمه که علی رغم اینکه شخصیت اصلی نیستند ولی به نوعی هم، داستان رو با بازی روون و خوبشون می چرخونند و اما بازی همیشه پایدار و دلچسب آقای مصفا که درست مثل همسرش خانم حاتمی همیشه نوعی حس عمیق رو به آدم القاء می کنه، جوری که انگار اصلا بازی نمی کنه فقط جلوی دوربینه و ازش فیلم برداری شده.

وصحنه آخر فیلم که بی نظیره، ترکیبی از عشق، عذاب وجدان و امید. خیلی مطالب زیادی رو راجع به این فیلم حتی اسم بی نظیری که براش انتخاب شده می شه گفت و شنید ولی خب اینجوری مجبورم همه فیلمو تعریف کنم تا راجع به جزء جزء اش و اینکه دقیقا با چه دانشی این سناریو جلو رفته بیشتر بحث کرد، که خب قطعا لذت دیدن فیلمو می گیره.

حتما برین  این فیلم رو ببینید باور کنید ارزششو داره.

/ 1 نظر / 16 بازدید
نرجس خالوئی

من هم خیلی راغب هستم این فیلم رو ببینم به امیئ اکرانش در کرمان هنوز که نیومده[گل]