شیار 143

همیشه ترانه "محمد نبودی ببینی شهر آزاد گشته خون یارانت پر ثمر گشته ..."  با صدای سوزناک آقای کویتی پور دل من رو خراش می ده،  از این جهت که یه بنده خدایی به اسم محمد این وسط شهید شده و ثمره جهادش رو در زمان حیاتش ندیده و تصور این برای من دردناکه. دیشب به بهانه رجعت اجساد غواصان شهید و عزیز، فیلم سینمایی شیار 143 از شبکه سیما پخش شد. من همیشه فیلم های با موضوع جنگ رو منتسب به آقایان حاتمی کیا و زنده یاد ملاقلی پور و تا حدودی آقای افخمی می دونستم. ولی این فیلم به کارگردانی خانم آبیار و نقش آفرینی تحسین برانگیز خانم زارعی که به جد در هر نقشی خوش می درخشند، عالی بود.

فیلمی که لحظه لحظه درد مادری که فرزندش به جبهه رفته  رو به خوبی نشون می ده، درد ناگزیر مادر بودن و خبر نداشتن از وضعیت فرزند اونهم به مدت 15 سال، درد عروس شدن دختری که برای پسرت عقدش کردی ولی به ناچار همسری دیگه ای رو اختیار می کنه و درد بودن در برزخی که معلوم نیست فرزندت هست یا نیست.

تا اینکه خواب می بینی که برگشته و تو عتاب می کنی که چرا بعد این همه سال، تا اینکه یکی از اعضای گروه تجسس اجساد شهدا خواب می بینه که سربازی می گه چرا تو شیار 143 به سراغ من نمی آئید و با وجود اینکه این عضو بسیار هم به ظاهر بی خیال و لاقید بوده ولی این مقام  رو پیدا می کنه که شهیدی به خوابش بیاد و اون رو به کشف جسدش فرا بخونه.

و صحنه ای که این عضو از گروه تجسس در شیار 143 نشسته در حالیکه اونجا پلاک و استخوان های باقی مونده سربازی تو دستشه، سرباز گمنام "یونس میرجلیلی" که مادرش الفت الان 15 ساله چشم به راهشه.

و صحنه آخر فیلم که مادر دردمند حتی جنازه ای هم از پسرش در دست نداره تا بتونه نوازش کنه و به آغوش بکشه و تنها قنداقی از استخوون های پسرش رو به آغوش می کشه.

و چقدر مادران زیادی که در این 35 سال همین طور صبورانه درد کشیده اند و ایمان داشته اند، و من همچنان در عجبم که چرا باید ظالمان و عاملان جنگ ها به مماتشون ادامه بدهند در حالیکه هزاران هزار جوون در سال های اولیه زندگیشون به چنین سرنوشتی دچار بشن و مادران و همسرانی که داغ ببینند و بچه هایی که یتیم بشن و یه عمر زندگیشون از دست بره، فقط آرزو دارم باور و ایمان این عزیزان همون حق حقیقی باشه که وجود داره، که حداقل بشه توجیهی هر چند قلبی براین همه جنایت و فاجعه ای که تو خانواده ها به وجود آمده و همچنان هم در بسیاری از خانواده ها اثرات خودش رو داره ، وجود داشته باشه.

/ 2 نظر / 32 بازدید
عزیزمحمدی

درود بر بانو ، من خودم یکی از بیننده گان حرفه ای فیلم های خوب و پر معنی هستم و این فیلم هم خیلی تحت تاثیر قرارم داد و بفکر وا دارم ، جنگ معقوله وحشت ناک و بی رحم و بد و ... است که وقتی علل آن را ریشه یابی می کنی و نگاه کسانی را آن را بوجود می اورند و ادامه می دهند و کسانی که در آن شرکت می کنند و ... و در خاتمه چه کسانی از آن بهر لازمه را می برنند و کسانی که به نا حق چه سر نوشت های شومی تا آخر عمر گریبان گیرشان می شود و به کجا می روند و ... دیوانه کننده و به مرز جنون انسان را می رساند .... جنگ هیچ وقت و در هیچ زمانی درست و خوب نیست ..... و اما فیلم که با شما کاملا موافق هستم بله سناریوی خوب ، بازیگری جذاب خانم زارعی و ... کارگردانی خوب خانم آبیاری و موضوع بسیار بسیار با احساس و واقعی بود .

عزیزمحمدی

درود بر بانو ، امیدوارم که خوب و شاد ، سلامت باشید . متاسفانه با مشکلاتی که برای بلاگفا پیش امد ، وبلاگ من کلا از بین رفت و پاک شد و دوباره مجبور شدم وبلاگم را بسازم ( البته از نوشته هایم کپی داشتم ) بهر حال این ادرس وبلگ من است http://lideranlajvar.blogfa.com/ منتظر نوشته های زیبای شما هستم . پایدار و پاینده باشید .