نه به گذشت

دیدگاه های هر شخصی تو مقاطع مختلف زندگی دچار تغییراتی می شه، وقتی تفاوت زیادی بین رویکرد قبل و جدید در زندگی هر فردی به وجود میاد معمولا شخص دچار خود باختگی می شه که چیز بدی به نظر نمیاد به شرط اینکه به این صورت ادامه پیدا نکنه که تبدیل به سردر گمی و پریشانی بشه.

 دوره ای بود که فکر می کردم عشق یعنی از خود گذشتگی یعنی اینکه بتونی از بسیاری از نیازهات چشم پوشی کنی و بودن با طرف مقابلت رو بر هر ارتباط دیگه ای ترجیح بدی. با نیت عشق زندگی مشترکم رو شروع کردم هر چند که در ابتدا هیچ حس عمیق یا هیجانی در کار نبود، فقط یه توازن منطقی بین دو شخص. هدف از شروع زندگی مشترک رسیدن به کمالِ هَسًت بود، بنابراین برای سنجه کردن اینکه مرد راه هستم یا نه،  از همون ابتدا به خودم سخت گرفتم و از بسیاری از نیازها و خواسته هام چشم پوشی کردم، سعی کردم بدون شرط طرفم رو دوست داشته باشم و با زحمت و سخت کوشی اونچه از مایحتاج زندگی که تو آرزوهام بود رو به دست بیارم.

یه مراسم بسیار ساده، بدون خرید عروسی، بدون خرید جواهرات، بدون دنگ وفنگ های متداول مراسم های اینچنینی که معتقد بوده و هستم که بیشتر مایه عذابه تا لذت. این وسواس تا حدی ادامه داشت تا جائیکه حتی در زندگی مشترک هم کم کم بسیاری نیازهام رو، حتی ظرفیتم رو  نادیده گرفتم، به خیال اینکه در راه درستی هستم. کار پشت کار برای رسیدن به کف زندگی که دوست داشتم داشته باشم. روزگار به سرعت سپری می شدو کافی بود این وسط بد بیاری هایی هم زندگیمون رو بی نصیب نگذاره و زخم هایی که گاها از اطرافیان بسیار نزدیک البته به صورت ناآگاهانه و غیر عمدی  بر بدنه زندگیمون وارد شد.

بعدتر ها که گذشت و تقریبا از 30 سالگی گذر کردم فهمیدم نباید از نیازهام و خواسته هام بگذرم بلکه برعکس باید روش پافشاری کنم چون در غیر اینصورت شانس به دست آوردنشون رو به صفر نزدیک می کنم. متوجه شدم که لازمه عشق اگرچه بی خود شدنه ولی قبل تر ازاون بایست شرایطی برای این حالت چیده شده باشه و تا وقتی ارادی بخواهی که چشم پوشی یا گذشت کنی یا اینکه خودت رو به زور تو وضعیت رشد یا افزایش ظرفیت قرار بدی، هیچ چیز خوبی تو زندگیت رخ نمی ده. بلکه تنها کار خوبی که در حق خودت می تونی بکنی اینه که خواسته ها و نیازهات رو دقیق و صریح بدونی و در راستای برآورد شدنشون گام برداری. شاید بسیار خودخواهانه به نظر برسه، اصلا مهم نیست، ولی نتیجه کار مطمئنا به نفعته و گاها علیرغم این تصور که این روش نا عادلانه است یا در زندگی مشترک باعث تضعیع حق طرف مقابل می شه می بینی که همسرانی که اینگونه با طرفشون برخورد می کنند اتفاقا بسیار زندگی های موفق تری رو دارند و از طرف همسرانشون هم بیشتر ستایش می شن. 

/ 0 نظر / 41 بازدید