دوست اجتماعی با عنوان آبجی یا داداشی

امروز یکهو زد به سرم که راجع به موضوعی بنویسم موضوعی به نام "دوستی های اجتماعی". برای من که دهه پنجاهی هستم یه چیزایی ناملموسه اینم یکی از همون چیزایه که هنوز نتونستم خوب هضمش کنم. و هر چند وقت یکبار نشخواری می شه تو ذهنم. تعداد دوستایی که دارم زیادن و حتی گاهی مادرم که دهه ده هستند و خواهر برادرانم که دهه چهل براشون عجیبه که چه جور می شه اینقدر دوست داشت، دوست یکی دوتا نهایت ده تا. بین دوستام از دهه های مختلف حضور دارن به خصوص جدیدا به دلیل علاقه مندی به تحصیل در این سن، دوستان دهه شصت و هفتاد دور وبرم زیاد بوده اند.

غرض این تاکید ابتدای متنی که روی دهه ها دارم اشاره به نکته ظریفی است که در ادامه ذکر می شه. داشتم می گفتم "دوست اجتماعی " خانم مجرد یا متاهل با چندین نفر آقای مجرد یا متاهل که حالا تو محل کار، دانشگاه یا هر جای دیگه ای باهاشون آشنا شدند دردل می کنند و کوه و کافی شاپ و غیره می روند و جالب تر اینکه همه رو هم داداشی صدا می کنند یا نهایت همون "دوست اجتماعی". همکارا سر کار همدیگه رو با اسم کوچیک صدا می کنن و حتی همسر هم رو هم به اسم کوچیک صدا می کنن و وقتی می ری تو جمعشون می بینی نهایت شش ماهه که اصلا همدیگه رو می شناسن، اونوقت اینجوری.

پسره دختر میاره تو خونش و هیچ اتفاق خاصی هم نمی افته و می شینن با هم درس می خونن، نهایت بزنن تو سر و کله هم و وقتی بهش بزرگتری یا نسل قبل تری یا یه دیدگاه دیگه ای معترض می شه می گه برو بابا امُل، این حرفا چیه. نمی دونم من منگل شدم دنیا وارونه شده، ارزشا مرده یا نه همه اینا فقط یه تفاوت دهه ساده است.

بین یکی از دوستام یه دوست 64 ای و 68 دارم که اون دفعه داد سخن داده بود راجع به دهه هفتادی ها و اینکه خیلی ول هستند و خیلی خودخواهند و روابط جنسی آزاد براشون مساله ای نیست و من هم هر کدوم رو کشیدم کنار و بهشون گفتم خواهر من برادر من خیلی کارهایی هم که تو دهه شصتی می کنی برای من مطلوب نیستا، اینکه با مرد متاهل می گی می خندی، اینکه بین دوستات زن متاهل هست و خیلی هم ریلکس از وجود هم لذت می برین و تازه همسر محترم هم در جریان این دوستی هستند.

زمان ما نهایت خلاف، داشتن دوستی بود که اسمش دوست پسر بود تازه اون هم به قصد ازدواج و از همه مهم تر اینکه همینش هم یه انحراف محسوب می شد. حالا قصد من از این نوشتار این نیست که بخوام معضلات اجتماعی رو پیش بکشم یا برم تو مقام قضاوت و بگم کدوم درسته کدوم غلط. فقط حرف اصلیم اینه که اولا یه مقدار تفاوت نسل ها رو درک کنیم  من نشینم بگم زمان ما کلاس کنکور و مدرسه غیر انتفاعی رایج نبود خب الانم رقابت در عوضش زیاده. یا اون دهه شصتی خرده نگیره به خودخواهی دهه هفتاد. بلکه بریم کلاه خودمون رو قاضی کنیم و ببینیم ارزش چیه و ضد ارزش چیه، اون هم نه برای خیر آخرت و گناه و اینجور چیزا، فقط برای اینکه جامعه سالمی داشته باشیم برای اینکه خوب زندگی کنیم و ارزشمند بمیریم.

پس به جای روشنفکر بازی و نمی دونم هر چیزی که هی داره روز به روز هم گسترش پیدا می کنه، بریم ته ته قلبمون، ته ته نیتمون و ببینیم آیا واقعا برامون اون آقای متاهل با خانم متاهل فرقی نداره، فرقی نداره اگه همون دوستمون که داداشی یا آبجی بهش می گیم جنسیتش با ما هم یکی بود همین بود آیا؟! و اینکه اگه خودمون شخصی رو تو شرایط قضاوت برانگیز اینچنینی ببینیم واقعا قضاوت نمی کنیم واقعا برامون مهم نیست و خودمون هم از داشتن دوستهای اجتماعی برای همسرمون ناراحت نمی شیم ؟!!!!  

/ 4 نظر / 93 بازدید
?FoadjOOn ?

گاهــــي وقتــــا يــه نفـــر فقــط يــه نفــر باعـث ميــشه کــه حــس کنــي چيـــزي کــه تــو رو روي زميــن نگــه داشتـــه جــاذبه ي زميـــن نيست به ما هم سر بزن http://cafe70.ir

OnٍEcharge

در دلِ من چيزيست، مثلِ يک بيشه ي نور مثلِ خواب دمِ صبح و چنان بي تابم که دلم مي خواهد، بدوم تا تهِ دشت بروم تا سرِ کوه دورها آواييست که مرا مي خواند... "سهراب سپهري" ---------------------------------------------------------------- خريد کارت شارژ به صورت مستقيم و بدون نياز به وارد کردن کد... شارژ ايرانسل - همراه اول - رايتل http://onecharge.ir

ح

سلام. متاسفانه بعضیا هم در نهایت پختگیشون، ساده میشن و فریب این بچه باریا رو میخورن

عزیزمحمدی

سلام و وقت بخیر ، داستان طلسم را تمام قسمت هایش را خواندم ، البته چندتا از پست های دیگر را حتی نظرات و جواب های شما را ! جالب نوشته اید فکر و ذهن را در گیر می کمید یک طور خاصی می نویسید . راسیتش داستان در داستان طلسم فکر نمی کردم این طوری تمامش کنی و ... نمی دونم چرا اینقدر از مرگ صحبت می کنید و می نویسید ؟ بهر حال زندگی روی دیگریی هم داره با دید بسیار زیبای شما حیف است که منفی و خاکستری فکر کنید و بنویسید . منتظر نوشته های شما هستم و ...شاد و خوش و سبز باشید .